Jak dobrać lustro do stylu wnętrza?

Lustro to praktyczny element wyposażenia domu, ale także bardzo ważna dekoracja w każdym wnętrzu. Optycznie powiększy pomieszczenie, wprowadza do niego światło oraz dodaje charakteru. Jednak, aby w pełni zintegrowało się z wystrojem wnętrza, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, takich jak kształt i materiał ramy. W tym artykule podpowiadamy, jak dobrać lustro do stylu wnętrza, by idealnie wpisało się w jego charakter.

Lustra w różnych kształtach

Lustra wiszące i stojące to nie tylko funkcjonalne elementy w każdym domu, ale także ważny element dekoracyjny. Dobierając odpowiednie do swojego wnętrza, warto zwrócić uwagę nie tylko na kolor i styl ramy, ale również kształt. Jest to niezwykle ważne, wybierając tak nowoczesne lustra do salonu, jak i tradycyjne modele do garderoby czy sypialni.

  • Lustra okrągłe – idealnie pasują do wnętrz w stylu skandynawskim, boho oraz klasycznych. Są one minimalistyczne i subtelne, a jednocześnie dodają przestrzeni przytulności.
  • Lustra kwadratowe – świetne do wnętrz w stylu nowoczesnym, minimalistycznym oraz industrialnym. Doskonale odnajdują się jako nowoczesne lustra do salonu. Ten kształt wprowadza do pomieszczenia harmonię, ład i porządek, a jednocześnie dodaje mu nowoczesnego charakteru.
  • Lustra prostokątne – doskonale odnajdują się we wnętrzach w stylu klasycznym, nowoczesnym i industrialnym. Nadają pomieszczeniu elegancji i stylowego charakteru. Szczególnie jeśli są to lustra w ozdobnej ramie.
  • Lustra owalne – idealne do wnętrz w stylu klasycznym, rustykalnym oraz skandynawskim. Ten kształt lustra wprowadzi do pomieszczenia delikatność i subtelność.

Ramy luster a styl we wnętrzu

Lustro to nie tylko kształt zwierciadła, ale także rama, które je otaczają. Warto zwrócić uwagę na materiały i ramy, które najlepiej wpiszą się w styl naszego wnętrza. Jak podpowiada specjalista z BD Art – sklep z lustrami:

Najpopularniejsze są drewniane i metalowe ramy do luster. Spotykamy też miedziane i mosiężne, a także szklane. Drewno jest idealne do wnętrz w stylu rustykalnym, skandynawskim oraz boho. Drewniane ramy luster wprowadzą do pomieszczenia ciepło i przytulność. Metal natomiast sprawdzi się jako dodatek do stylu industrialnego i nowoczesnego. Ochładzają pomieszczenie i nadają mu surowości. Szkło warto wybrać do wnętrz w stylu nowoczesnym oraz glamour. Dodają elegancji. Miedź – idealna do wnętrz w stylu industrialnym oraz boho. Lustra w ramach z miedzi i mosiądzu odnajdują się w industrialnych, rustykalnych, klasycznych i boho wnętrzach. Wprowadzą do pomieszczenia oryginalny styl i niepowtarzalny charakter.

Warto pamiętać, że materiały i ramy luster powinny być dopasowane nie tylko do stylu wnętrza, ale także do pozostałych elementów wystroju, takich jak meble, dodatki czy kolory ścian. Dzięki temu całość będzie harmonijna i spójna.