Inspiracje z klasycznym stylem francuskim w aranżacji wnętrz

Francuski styl klasyczny w aranżacji wnętrz

Zwolennicy klasyki, a także francuskiej elegancji, zdecydowanie nie powinni zaniedbywać w swoim stylu aranżacji wnętrz. To właśnie francuski styl klasyczny, który odzwierciedla bogate dziedzictwo kultury francuskiej, jest doskonałym sposobem na stworzenie wyjątkowego, eleganckiego i pięknie urządzonego mieszkania.

  1. Kolorystyka i materiały

Francuski styl klasyczny oferuje szeroki asortyment kolorów, które można stosować w aranżacji wnętrz. Jednak najczęściej wykorzystywane są: biel, szarość, beż, zieleń, błękit oraz czerwień. Charakterystyczne dla francuskiego stylu klasycznego są wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak drewno, stal nierdzewna, marmur, a także płótno i len. W połączeniu z eleganckimi dodatkami, takimi jak kryształowe lusta, oryginalne wazony czy klasyczne lampy, nadają pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru.

  1. Meble

Meble wykorzystywane w aranżacji wnętrz w stylu francuskim klasycznym mają jednoznacznie wyrażony styl, który charakteryzuje się elegancką linią, precyzyjnymi zdobieniami, wysokiej jakości materiałami oraz dbałością o szczegóły. Najczęściej wykorzystywane meble to łóżka, kanapy, fotele, stoły, konsolki, toaletki i szafy. W przypadku łóżek, charakterystyczne są łóżka tapicerowane, z wysokimi zagłówkami. W przypadku sof i foteli, kształt oparć najczęściej nawiązuje do ludzkiej sylwetki.

  1. Okna i ściany

W przypadku dekoracji okien, w stylu francuskim klasycznym, zwykle stosuje się eleganckie materiały, takie jak jedwab, aksamit, bawełna, len, a także wykorzystuje się zasłony lub rolety. W przypadku ścian często wybierane są subtelnego wzoru tapety, a także pomalowane we wnętrza w pastelowych i jasnych kolorach. Często wyróżniają się elewacje szare albo białe w wykonaniu techniki sztukaterii lub stiuku.

  1. Dodatki

Charakterystyczne dla stylu francuskiego klasycznego są drobne elementy, które stanowią doskonałe dodatki do wystroju wnętrza i nadają mu eleganckiego klimatu. Są to przede wszystkim obrazy oraz lustra, zegary, porcelana i srebrne talerze, stoliki kawowe czy szkatułki. Część z tych elementów będzie pełniła rolę dekoracyjną, ale również praktyczną, a także stanowić będą cenione przez dekoratorów akcenty – wykonane ręcznie, pięknie zdobione wazony czy porcelanowe figurki.

  1. Klasyczny styl francuski na całym świecie

Styl klasyczny francuski zyskał już na całym świecie, nie tylko w Europie, ale również w Stanach Zjednoczonych i w Azji. W Ameryce, zwłaszcza w Nowym Jorku i Los Angeles spotkać można salony w całkowitym stylu francuskim, a w Azji, klienci napotykają się na lokalne marki, oferujące produkty inspirowane właśnie tym klasycznym stylem.

Podsumowując, styl francuski klasyczny to doskonały sposób na stworzenie eleganckiego, wyrafinowanego już nietuzinkowego wnętrza. To co ważne, styl ten zawsze będzie przeżywał swoją popularność, co oznacza, że nie musisz się spieszyć z kupnem mebli czy dodatków – staranne zastanowienie i wybór, oraz dbałość o dodatki, sprawi, że wnętrze będzie Ciebie cieszyło przez długi czas.