Dlaczego planujesz odwiedzić Taj Mahal

Taj Mahal jest architektonicznym cudem świata. Został zbudowany przez cesarza Mughal Shah Jahan w 1648 roku jako pomnik dla jego ukochanej żony Mumtaz Mahal. Budowa rozpoczęła się w 1631 roku, a zakończyła w 1653. Biały marmur użyty do budowy został wydobyty z Kishangarh w Rajasthan.

Taj Mahal został zbudowany na wschodnim brzegu rzeki Jamuny, w rejonie Agra Fort. Posiada zachwycające połączenie architektury perskiej i indyjskiej. Jest uznawany za jeden z siedmiu cudów świata.

Taj Mahal jest symbolem miłości, piękna i wiecznego romansu. Co roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych w Indiach i 10 najlepszych miast na świecie według Lonely Planet.

Taj Mahal jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rząd Indii uznał go za Narodowy Zabytek 1 grudnia 1972 roku.

Jeśli planujesz odwiedzić Taj Mahal, oto kilka powodów, które sprawią, że zakochasz się w nim.

1. Architektura

Taj Mahal jest architektonicznym arcydziełem. Ma wielkie wejście, które składa się z trzech łuków i ozdobione jest wykwintnymi rzeźbami słoni, pawi i łabędzi.

Jest również nazywany “klejnotem sztuki muzułmańskiej” ze względu na delikatne rzeźbienia. Ściany i sufity mauzoleum są ozdobione skomplikowanymi motywami kwiatowymi. Sufit głównej komory pokryty jest skomplikowanymi wzorami “Mihrabs”.

Kopuła jest ozdobiona symbolami pięciu żywiołów i mówi się, że Tadż Mahal jest symbolem wiecznego życia.

2. Lokalizacja

Znajduje się w Forcie Agra, który został zbudowany przez Akbara w 1565 roku. Fort został przekształcony w muzeum. Tadż Mahal otoczony jest z trzech stron rzeką Yamuna oraz fortem.

Taj Mahal znajduje się około 60 km od stacji kolejowej. Można do niego dotrzeć drogą lotniczą, pociągiem, autobusem i drogą.

3. Timing

Taj Mahal pozostaje otwarty od wschodu do zachodu słońca. Jest zamknięty w piątki.

4. Koszt

Koszt zwiedzania Taj Mahal wynosi około Rs. 300 za osobę.

5. Atrakcje turystyczne.

W Agra Fort znajdują się różne inne atrakcje turystyczne. Pozostałe atrakcje obejmują Czerwony Fort, Qutub Minar, Diwan-i-Am, Itmad-Ud-Daulah Tomb, Jama Masjid, Fatehpur Sikri i Buland Darwaza.

6. Jedzenie

Taj Mahal słynie z chaatu, dahi bhalle i biriyani. Chaat to rodzaj przekąsek przyrządzanych z soczewicy. Dahi bhalle to słodkie danie wykonane z jogurtu. Biriyani to rodzaj dania z ryżu, które jest.