Inspiracje z klasycznym stylem francuskim w aranżacji wnętrz

Klasyczny styl francuski to nie tylko romantyzm, ale przede wszystkim elegancja i przepych. To właśnie one stanowią klucz do zrozumienia i wykorzystania tego stylu w aranżacji wnętrz.

 1. Czym jest klasyczny styl francuski?
  Styl francuski kojarzy się nam z zabytkowymi pałacami, wysmakowanymi detalem i bogatą aranżacją. Jednak na czym dokładnie polega klasyczny styl francuski w aranżacji wnętrz? Przede wszystkim na elegancji, która wyraża się w geometrycznych kształtach mebli, a także stylowych dodatkach oraz kolorystyce. Klasyczny styl francuski to również przepych, który jest osiągany dzięki wykorzystaniu tkanin wysokiej jakości oraz odpowiedniej dekoracji.

 2. Kolorystyka w klasycznym stylu francuskim
  Podstawowym kolorem we wnętrzach urządzanych w klasycznym stylu francuskim jest biel, która stanowi tło dla kolorów pastelowych lub ciepłych odcieni brązu lub beżu. Można również zdecydować się na ściany w kolorze szarym, zielonym lub niebieskim, jednak należy pamiętać o utrzymaniu jednolitej kolorystyki i używaniu barw stonowanych.

 • Biel jako tło dla kolorów pastelowych lub ciepłych odcieni brązu lub beżu.
 • Ściany w kolorze szarym, zielonym lub niebieskim.
 1. Meble w klasycznym stylu francuskim
  Klasyczny styl francuski w aranżacji wnętrz to przede wszystkim geometryczne kształty mebli. Charakterystyczne dla stylu francuskiego są łuki, prostopadłościany i detale zdobnicze, które nadają meblom elegancji i ekstrawagancji. Tkaniny na meblach powinny być jeszcze bardziej wykwintne – jedwab, welur czy brokat to materiały, które często wykorzystuje się do pokrycia kanap, foteli czy puf.
 • Geometryczne kształty mebli.
 • Łuki, prostopadłościany i detale zdobnicze.
 • Tkaniny: jedwab, welur, brokat.
 1. Oświetlenie i dodatki
  W klasycznym stylu francuskim zwraca się uwagę przede wszystkim na piękno detalu i łączenie stylowych dodatków. W aranżacji wnętrz w tym stylu warto zdecydować się na kandelabry, lampy z abażurami, masywne kominki czy stylowe zegary. Cenne bibeloty, plakaty i obrazy to również elementy, które wpisują się w klasyczne wnętrze.
 • Kandelabry, lampy z abażurami, masywne kominki, stylowe zegary.
 • Cenne bibeloty, plakaty i obrazy.
 1. Wnętrza urządzone w stylu francuskim – gdzie szukać inspiracji?
  Jeśli szukasz inspiracji dla aranżacji wnętrz w stylu francuskim, warto zajrzeć do zabytkowych pałaców i zamków, a także zwrócić uwagę na wystawy sztuki i designu. Przykładem są chociażby Les Puces de Saint-Ouen – jedne z największych targów na świecie z antykami oraz Muzeum Luwru z pięknymi meblami z epoki Ludwika XVI.
 • Zabytkowe pałace i zamki.
 • Wystawy sztuki i designu: les Puces de Saint-Ouen.
 • Muzeum Luwru.